Jak wybrać orbitrek i tego nie żałować?
17 lutego 2017Orbitrek to jedno z najpopularniejszych urządzeń treningowych, z jakimi możemy mieć do czynienia w polskich domach. Niestety, nie oznacza to wcale, że jego wybór jest prosty. W sprzedaży...
Biegi długodystansowe są zazwyczaj marzeniem każdego początkującego biegacza. Biegacze mają też to do siebie, że lubią stawiać sobie ambitne cele i je realizować. Dlatego kiedy zaczyna się bieganie, krok po kroku przyjmuje się na siebie coraz większe wyzwania. Momentem przełomowym jest zazwyczaj 10 kilometrów. Nie tylko ze względu na swoją symboliczna wartość i na to, że bardzo wiele imprez biegaczy organizowane jest właśnie na takim dystansie. Jest to po prostu bariera, po której możliwe jest wielkie bieganie. Dobicie do niej jest jak najbardziej możliwe i wcale nie stanowi wielkiego wyzwania, jeśli tylko się do tego odpowiednio przygotować.
2 miesiące do startu
Jeśli celem jest udział w biegu na dystansie 10 kilometrów, dobrze jest zacząć przygotowania na dwa miesiące przed terminem wydarzenia. Jest to bowiem czas zazwyczaj wystarczający do tego, by być dobrze przygotowanym. Jeśli tylko przełamie się swojego wewnętrznego lenia, czyli najgorszego wroga biegacza. Trening w tym czasie musi być bowiem regularny i odpowiednio efektywny. Nie można oszukiwać na terminach czy intensywności.
Intensywność wbrew pozorom wcale nie musi być taka duża. Wręcz przeciwnie, ponieważ warto jest na początku spokojnie podejść do tematu i nie przeciążać się. Powolny bieg na niedługie dystanse można wydłużać wtedy, kiedy organizm będzie się dobrze czuł po podstawowym wysiłku. Przyjdzie to naturalnie.
Tak samo naturalnie przychodzi zwiększenie prędkości biegu, chociaż akurat w tym przypadku można odpowiednio trenować wydolność i szybkość. Robi się to przez biegi interwałowe.
Ostatni miesiąc
W drugim miesiącu przygotować zaczynają się właśnie biegi interwałowe. Biegacz jest w stanie wykonywać już dłuższe treningi, liczące sobie nawet 40 minut. W tym czasie należy biegać stosunkowo powoli i długo, ale swoje treningi przerywać sprintami na stosunkowo niedługich odcinkach, na przykład 150 metrów. Pozwala to wyraźnie wzmacniać wytrzymałość oraz poprawiać szybkość.
Trzeba też rozwijać się ogólnie. Rozgrzewka biegacza musi zawierać ćwiczenia ogólnego rozwoju organizmu, czyli brzuszki, pompki i podobne ćwiczenia. Powinny zajmować około kwadransa w każdym treningu.
Jedzenie i picie
Każdy sportowiec musi się odpowiednio odżywiać i nawadniać organizm. Biegaczy dotyczy to ze zdwojoną siłą. Bezpośrednio przed treningiem warto jest jeść lekkostrawne węglowodany, na przykład kaszki. Woda powinna być niegazowana, mineralna, w ilości co najmniej jednej butelki półtoralitrowej dziennie ponad normalne spożycie.
Szukasz dobrej okazji aby zacząć swoją swoją przygodę z bieganiem? Zapoznaj sie z tym artykułem https://okazjum.pl/poradnik-zakupowy/16-bieg-ulica-piotrkowska-rossmann-run-mozesz-zapisac-sie-juz-dzis/
Komentarze